banner_kayitliste

liste_bildirim

gsb
banner_isbanknew
logo

Kaynaklar

Türkiye İş Bankası
Kahraman Olgaç Kimdir?
koKahraman Olgaç, 1 Mart 1923 tarihinde Adana'da doğdu. Adana Erkek Lisesi mezunudur. Merkez Bankası'nda uzun yıllar çalışan Olgaç, satrançla 21 yaşında tanıştı. Dört yıl sonra Ankara şampiyonu oldu.
 
Uzun yıllar milli takıma girmek için çalışan Kahraman Olgaç, 1974 yılında Nice'te yapılan Satranç Olimpiyatı'nda ülkemizi temsil etti. Bu tarihten sonra 11 Satranç Olimpiyatı'nda çeşitli görevlerde bulunan Olgaç, uzun yıllar sırasıyla Cumhuriyet , Milliyet ve Hürriyet gazeteleriyle Bilim ve Teknik dergisinde satranç köşesi yazarlığı yaptı. Olgaç, uluslararası hakem unvanına da sahiptir. Ayrıca "Satranç Öğrenelim" adlı kitap serisi sayesinde satrancı Türkiye'ye sevdirmiştir.
 
1991 yılında devlete bağlanan satranç federasyonunun ilk başkanı olan Kahraman Olgaç, 1999-2000 yıllarında ikinci kez başkanlık görevini üstlenmiştir. Türk satrancının gelişmesinde büyük hizmetleri bulunan, 2000 yılında İstanbul'da yapılan Satranç Olimpiyatları'nın Türkiye'ye gelmesinde büyük rol oynayan Olgaç, 2005 yılında TSF Mali Genel Kurulu'nun kararıyla Türkiye Satranç Federasyonu Onursal Başkanlığı'na layık görülmüştür. Türkiye'nin en büyük kişisel satranç kütüphanelerinden birisine sahip olan Olgaç, bütün kitaplarını Ankara'da bulunan satranç federasyonu merkez ofisi Atatürk Satranç Merkezi'nde kendi adıyla kurulan kütüphaneye bağışlamıştır.
 
Turkish Chess Federation © 2014